Hołowczyc: Czasami ocieramy się o granicę szaleństwa

Baja Poland 2012Sainz jest elegancki i oficjalny. Peter-hansel pozornie zamknięty w sobie, Nani Roma sympatyczny, a Robby Gordon zrobi wszystko dla show - mówi Krzysztof Hołowczyc w wywiadzie dla "Przeglądu Sportowego".

 

 

Jak minęły Święta?

Krzysztof Hołowczyc: Tradycyjnie w ciepłej, rodzinnej atmosferze. Kiedyś próbowaliśmy spędzać je poza domem, ale to nie był dobry pomysł. Wróciliśmy do starej, sprawdzonej metody. Duży stół wigilijny, cała rodzina się zbiera i wspólnie świętujemy.

Rajd Dakar nie mąci świątecznego nastroju?

Krzysztof Hołowczyc: Zdarzało się, że w ostatni dzień świąt byłem nerwowy, bo startowy stres dawał o sobie znać, ale generalnie z roku na rok jest coraz lepiej. Początkowo na rajd musieliśmy latać przed świętami, potem w połowie Bożego Narodzenia. Później święta udawało się spędzać w domu z rodziną. A w tym roku spędzę z rodziną nawet Sylwestra.

Najbliższy Rajd Dakar rozpocznie się 5 stycznia w Limie. Jaka będzie strategia pana teamu Monster Energy X-Raid na tę imprezę?

Krzysztof Hołowczyc: Ja, Stephane Peterhansel i Nani Roma mamy walczyć o zwycięstwo. Pozostałe nasze załogi będą miały trochę więcej sprzętu i są zobowiązane nam pomagać. One będą jechać góra 20 minut po nas. Przy poważniejszych awariach możemy liczyć na wsparcie ze strony dwóch ciężarówek na trasie. Te auta wiozą wszystko. Kompletne Mini w częściach, ale trzeba na nie czekać 3–3,5 godziny. W sytuacji gdyby np. Peterhansel miał dużą przewagę nade mną i wpadł na trasie w tarapaty, oczywiście zatrzymuję się i mu pomagam, bo jestem zepchnięty do roli pomocnika. Gdyby natomiast różnice między nami były niewielkie, to z pewnością nie dostałbym zgody na takie zachowanie. Mógłbym co najwyżej stanąć na chwilę i podrzucić mu potrzebną część, bo nie wszyscy wieziemy ten sam asortyment części zapasowych.

Jakie relacje panują między zawodnikami ze ścisłej czołówki?

Krzysztof Hołowczyc: Bardzo dobre. Przyjaźnimy się, ale przed rajdem i po rajdzie. Dobrze się znam z Nasserem Al-Attiyah. Jeszcze z czasów rajdów WRC. Lubimy się z Carlosem Sainzem. To prawdziwy król rajdów. Nie na darmo nazywamy go „Carlos The King". Ma eleganckie maniery. Nie jest wyniosły, ale dość oficjalny. Często mnie wita w ten sposób: „Cześć Krzysztof. Co u ciebie słychać? Jak będziesz teraz jechał?". Peterhansel natomiast sprawia wrażenie zamkniętego w sobie, ale to tylko pozory. Spędziliśmy ze sobą parę lat w zespole i mogę chyba powiedzieć, że się przyjaźnimy. Był mocno zaskoczony moim zachowaniem na tegorocznym Baja Poland. Kiedy cięliśmy się na śmierć i życie, wylądował w rowie. Zatrzymałem się, ryzykując utratę zwycięstwa, spokojnie przypiąłem linę i wyciągnąłem go z powrotem na drogę. To są momenty, które każdy będzie długo pamiętał. On już wie, że Polak jest porządnym gościem. Sympatyczny jest też Nani Roma. Ale taki Robby Gordon to już dla wielu kierowców rajdowy „świr". Dla niego show jest ważniejsze od całej reszty. Nawet jeśli później, gdzieś na boku, ktoś powiedziałby mu „jesteś idiotą", on odpowiedziałby „w porządku, ale zrobiłem show". To jest tego typu człowiek.

A co pan robi, jeśli rywala z czołówki widzi pan na trasie gdzieś w rowie?

Krzysztof Hołowczyc: Jeżeli to jest gość spoza mojego zespołu, to tylko dociskam mocniej gaz. Chyba że jest to sytuacja wyjątkowa i trzeba udzielić pomocy. Wtedy najważniejsze jest uratować ludzkie zdrowie lub życie.

Są jakieś niepisane zasady, obowiązujące w trakcie rywalizacji?

Krzysztof Hołowczyc: W rajdach WRC jest to bardzo ściśle określone przepisami. W rywalizacji terenowej to sprawa umowna. Ale my bardzo dobrze widzimy i czujemy, kiedy dzieje się coś złego. Jeśli jest wypadek, kierowca nie wychodzi, a auto jest mocno „zmielone", trzeba się zatrzymać. To oczywiste. Sekundy wtedy uciekają, nie ma jednak specjalnego żalu, bo zdrowie człowieka jest najważniejsze. Ciągle jesteśmy ludźmi. Choć walczymy na śmierć i życie, przy poważnym niebezpieczeństwie pomagamy sobie.

Choć zagrożeń w tej imprezie nie brakuje, to raczej nikogo nie odstrasza. Wprost przeciwnie, Dakar niezmiennie pozostaje niezwykle popularny...

Krzysztof Hołowczyc: Bo Dakar to taka choroba, która drąży człowieka. Po pierwszym rajdzie myślałem, że już tam nigdy nie wrócę. Myślałem wtedy, że to takie wielkie g..., że lepiej go nie ruszać. Zakładałem, że byłem tam pierwszy i ostatni raz. Myliłem się...

Po groźbach terrorystów przeniesiono rajd w 2009 r. z Afryki do Ameryki Południowej. To był dobry pomysł?

Krzysztof Hołowczyc: Zastanawialiśmy się wtedy, co to będzie za miejsce. Gdzie tam można się ścigać? Byłem tym, który mówił, że już nigdy nie będzie to ten sam rajd. A jednak okazało się, że organizatorzy, jeśli tylko będą chcieli, mogą nas na kontynencie amerykańskim kopnąć w tyłek dużo mocniej, niż w Afryce. Na edycję Dakaru 2013 znaleziono w Peru potwornie wielkie wydmy. Już na początku rywalizacji może przez nie odpaść nawet 30 procent załóg. Dodatkowo na pustyni Atakama temperatura przekracza 50 stopni Celsjusza, bo panuje tam teraz lato. W Afryce ścigaliśmy się w zimie, więc nie było aż tak gorąco.

Takie warunki to wielkie wyzwanie nie tylko dla ludzi, ale także dla sprzętu.

Krzysztof Hołowczyc: Dlatego Dakar to ogromne przedsięwzięcie logistyczne. Każde auto w solidnym teamie jest pomnożone razy trzy, czy razy pięć. Oczywiście jeśli chodzi o części zapasowe. Nawet mniej zasobne zespoły wymieniają po każdym etapie wiele elementów. Np. wiadomo, że półoś jest w stanie wytrzymać 500–1000 km. Zdarza się, że załoga zatrzymuje się na pustyni i ją przekłada, choć wszystko jest z nią jeszcze OK. Ale kierowca i pilot wiedzą, że niebawem byłyby z nią kłopoty. Sainz i Al-Attiyah mają np. problem ze skrzyniami biegów w swoich buggy. Dlatego na każdy etap przygotowano... nowe skrzynie. Wiezie je specjalnie jedna ciężarówka. My robiliśmy też test wytrzymałościowy silnika, bo to jedyna rzecz, której na Dakarze nie wolno wymienić (można wyjąć tłoki, korbowody, bo tak naprawdę tylko blok musi być ten sam, ale to duże ryzyko – przyp. red.). Silnik mojego Mini wytrzymał 12 tysięcy kilometrów. To kosmos. W rajdach płaskich jednostkę napędową Subaru WRC oddawaliśmy do remontu po przejechaniu
800–1000 km. W tym roku bardzo liczymy też na klimatyzację, której do tej pory nasze Mini nie miały. Dzięki niej może uda się obniżyć temperaturę w kabinie do 45–48 stopni. To byłby dla nas duży komfort podczas odcinków liczących 200–400 kilometrów.

Przy takim wyścigu technologicznym jest jeszcze miejsce dla amatorów w Dakarze?

Krzysztof Hołowczyc: W rajdach terenowych kończy się era wielkiej przygody. Na Dakar przyszli zawodowcy, zajęli teren i tylko wśród nich będzie toczyła się walka o zwycięstwo. Sytuacja, kiedy ludzie się wspierali, czekali na siebie na trasie, męczyli się i w końcu zajmowali miejsce np. ósme, czy nawet siódme, to już historia. Zabawa się skończyła. Mnie ten profesjonalizm nawet cieszy, bo ja kocham czystą walkę sportową o zwycięstwo.

Jaka jest recepta na zwycięstwo w Dakarze?

Krzysztof Hołowczyc: Trzeba podejmować ryzyko. Czasami ocieramy się o granicę szaleństwa. Im ktoś bardziej potrafi się do niej zbliżyć, tym jest lepszy. Nie można jej jednak przekraczać. W Dakarze musisz jechać tylko na to, co widzisz, a nie na to, co ci się wydaje, że jest. Czyli zawsze w granicach swoich możliwości. Nigdy nie wolno zagrywać w ciemno. To nie poker. Aby wygrywać, konieczny jest niesamowity poziom koncentracji. Są takie chwile, że kiedy zjeżdżam z OS-u, kompletnie nie wiem, co ktoś do mnie mówi. Podchodzą ludzie, otwierają drzwi, ale ty jakbyś ich nie widział. Wciąż widzisz tylko ten kamień, ten dołek, tę ścieżkę. W ekstremalnych sytuacjach mój organizm zmienia się w maszynę do jechania. Ta ścisła czołówka właśnie tak reaguje. Albo dobijesz do jej poziomu, albo będziesz wiecznie tylko pretendentem do zwycięstwa.

Co czuje załoga, do której nagle dociera, że wypada z walki o wygraną? Z Jean-Markiem Fortinem przeżyliście to w ostatniej edycji Dakaru.

Krzysztof Hołowczyc: To jest uczucie nie do opisania. Ogromna frustracja. Chyba lepiej byłoby już w coś walnąć i tak zakończyć występ. Przez awarię straciliśmy mnóstwo czasu, ale zdecydowaliśmy, że mimo utraty szansy na podium, musimy jechać dalej. Jean-Marc powiedział „jedź sobie sam". Bez entuzjazmu dyktował trasę. Ja też miałem dość, byłem ze zmęczenia i złości prawie trupem. Zobowiązania sponsorskie i resztki woli walki sprawiały jednak, że jechaliśmy dalej, bo przecież jesteśmy profesjonalistami.

Dlaczego rozstaliście się z Fortinem?

Krzysztof Hołowczyc: Właściwie rozdzielono nas. Fortin jest przedstawicielem Toyoty i ma zespół Toyoty, a ja jestem w Monster Energy X-Raid i jadę Mini. To są konkurencyjne ekipy. Poprzednim razem to się jeszcze udało. Jean-Marca odwożono od razu po skończonym etapie busem do obozu. Nie miał prawa oglądać tego, co się dzieje w parku maszyn. Ja miałem zakaz ujawniania tajemnic technicznych naszego zespołu. To było trochę nienaturalne. Teraz też chcieliśmy razem jechać, ale zgody szefów już nie było. Fortin bardzo to przeżywał. Powiedział, że albo startuje w Dakarze ze mną, albo w ogóle. On po tych zmianach dosłownie umiera, tak bardzo potrzebuje tej adrenaliny.

Jak w takim razie jeździ się z nowym pilotem Filipe Palmeiro?

Krzysztof Hołowczyc: To jest gość, którego mi wsadzono do auta, bo jest od dawna związany z teamem X-Raid. Bardzo go lubię. Zna bardzo dobrze samochód i ma fantastyczne czucie na wydmach. Nawigacyjnie musi jeszcze odrobinę dojść do poziomu Fortina. Generalnie bardzo dobrych pilotów dakarowych jest niewielu. Każdy ma jakieś plusy i minusy. Ja wierzę, że będzie dobrze i razem z Filipe damy radę wskoczyć na podium.

Coś w tym jest, co mówi pan o pilotach. Ostatnio na swojego mocno narzekał Robert Kubica.

Krzysztof Hołowczyc: Podczas rajdu płaskiego dzieją się różne rzeczy. Błędy pilota i kierowcy też się zdarzają. Jestem jedynie trochę zdziwiony, że sprawa wyszła na zewnątrz. To problem, który powinien zostać rozwiązany między członkami załogi. W moim przypadku pomyłki pilotów oczywiście się zdarzały, ale nigdy nie było takich konsekwencji (Kubica doszczętnie zniszczył auto – przyp. red.).

W badaniach rynkowych zrobionych przez firmę Pentagon Research na zlecenie Magazynu „Przeglądu Sportowego" okazało się, że w rankingu najbardziej rozpoznawalnych polskich sportowców ustępuje pan jedynie Kubicy. Za panem znaleźli się m.in. Agnieszka Radwańska i Marcin Gortat. W czym tkwi tajemnica tego sukcesu?

Krzysztof Hołowczyc: Bardzo mnie to cieszy. Może to między innymi dlatego, że ja zawsze gram fair. Pamiętam jak ojciec pouczał mnie: „Synu, zawsze mów prawdę!". Buntowałem się, bo wszyscy dookoła oszukiwali. Z czasem jednak zrozumiałem jego filozofię i przyjąłem ją za swoją. Staram się mieć czyste sumienie. Myślę, że ludzie to doceniają.

Rozmawiał Tomasz Łyżwiński

 

Wywiad pochodzi ze strony Przeglądu Sportowego