Hołowczyc utrzymał pozycję wicelidera Pucharu Świata Cross Country

Baja Espana Aragon 2013Po trzech dniach zmagań w rajdzie Baja Espana Aragon załoga Monster Energy X-raid Team Hołowczyc/Schulz zajęła 4. miejsce w klasyfikacji generalnej. Krzysztof Hołowczyc pozostaje wiceliderem Pucharu Świata Cross Country.

Tegoroczny rajd okazał się bardzo trudny i wymagający dla wszystkich kierowców. Trasa była bardzo urozmaicona i kręta, w wielu miejscach było ślisko i często bardzo niebezpiecznie. Krzysztof Hołowczyc jadący swoim Mini All 4 Racing otarł się o podium tegorocznej edycji Baja Espana Aragon. Jednak w niedzielę, jego kolega z zespołu Monster Energy X-raid Stephane Peterhansel wygrał 2 odcinki specjalne, co pozwoliło mu ostatecznie wskoczyć na najniższe miejsce na podium. W ogólnym rozrachunku Hołek utrzymał pozycję wicelidera w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Cross-Country, odrobił kolejnych 6 punktów straty do Schlessera i konsekwentnie goni go w walce o zwycięstwo.

„Baja Espana Aragon był to jak zwykle rajd dość trudny i bardzo nieprzewidywalny. W tym roku trasa była miejscami bardzo kręta, czego można się było spodziewać, ale bywało tez bardzo błotniście i ślisko, a tego nie można było do końca przewidzieć. Takie warunki sprawiają, że łatwiej jest popełnić drobne błędy, które później rzutują na wyniki końcowe rajdu. Mieliśmy wielki apetyt na zajęcie miejsca na podium, ale tym razem niestety się nie udało. Dla naszego zespołu ten rajd był ważnym poligonem doświadczalnym przed zbliżającym się Dakarem 2014. Każdy z nas testował jakieś kolejne modyfikacje MINI All 4 Racing i to było w tej imprezie ważniejsze od osiągniętych w rajdzie pozycji, bo i tak zajęliśmy cztery pierwsze miejsca z ogromną przewaga nad konkurentami. Ważne jednak, że zdobyliśmy kolejne, bardzo cenne punkty, które w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zbliżyły nas do aktualnego lidera Jean-Luisa Schlessera. Zapowiada się pasjonująca walka o puchar do ostatniego rajdu i zrobię wszystko zwyciężyć w tej rywalizacji. Ważnym powodem do dumy jest też jazda i wyniki osiągane przez mojego ucznia, 23 letniego Martina Kaczmarskiego  (Lotto Rally Team). Martin jechał wręcz rewelacyjnie, regularnie pokonując na  odcinkach specjalnych wielu bardziej doświadczonych i utytułowanych zawodników. Pokazał swój kunszt kierowcy i potwierdził to, że ma wielki talent. Widzę, że ciężka praca w programie „Mistrz i Uczeń”, prowadzonym w ramach Lotto Team procentuje i daje nadzieję na poważne sukcesy Martina za kierownicą rajdówki już w niedalekiej przyszłości” – powiedział Krzysztof Hołowczyc na mecie rajdu Baja Espana Aragon.

Piątkowy 6. kilometrowy prolog Hołowczyc ukończył na 4 pozycji, o jedną sekundę przed Kaczmarskim. Zwyciężył Nani Roma przed Stephane Peterhanselem i Orlando Teranową, wszyscy MINI All 4 Racing.

Po dwóch sobotnich odcinkach specjalnych na prowadzeniu umocnił się Nani Roma, wygrywając odcinek specjalny Teruel - Teruel. Krzysztof Hołowczyc finiszował tam na 3. pozycji tuż za Orlando Terranovą i tym samym zajmował trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu po drugim dniu. Stephane Peterhansel, po awarii układu hamulcowego stracił niemal 18 minut i spadł na czwartą pozycję. Martin Kaczmarski zakończył dzień na ósmym miejscu.

Do niedzielnych oesów jako pierwszy wystartował Nani Roma, ale już na pierwszym odcinku musiał uznać wyższość Stephane Peterhansela. Tuż za nimi do mety dojechali Orlando Terranova, Krzysztof Hołowczyc i Martin Kaczmarski, który dzięki temu awansował na piąte miejsce w łącznej klasyfikacji. Ostatni odcinek rajdu znowu wygrał Stephane Peterhansel, co pozwoliło mu ostatecznie na zajęcie 3. miejsca w klasyfikacji generalnej rajdu, tuż przed Krzysztofem Hołowczycem. W tabeli wyników końcowych niestety zabrakło Martina Kaczmarskiego, którego wykluczono z rywalizacji z powodów technicznych.

Wyniki końcowe rajdu Baja Espana Aragon: 

SAMOCHODY
1. Nani Roma/Michel Perin (E/F) Mini All4 Racing 9:20.55
2. Orlando Terranova/Paulo Fiuza (RA/P) Mini All4 Racing +4.32
3. Stéphane Peterhansel/Jean-Paul Cottret (F) Mini All4 Racing +7.38
4. Krzysztof Hołowczyc/Andreas Schulz (PL/D) Mini All4 Racing +14.20
5. Nunzio Coffaro/Daniel Meneses (YV) Toyota Hilux +47.10
6. Jean-Louis Schlesser/Konstantin Żilcow (F/RUS) Schlesser Original +47.25
7. Gert Huzink/Pascal Maimon (NL/F) HRX Ford +49.06
8. Artur Muraszkin/Aleksandr Żełudow (RUS) Toyota Hilux +53.47
9. Costel Casuneanu/Albert Horn (RO/H) Mitsubishi MRX09 +1:04.24
10. Ruben Gracia/Diego Vallejo (E) Mitsubishi Montero DI-D +1:35.02

PUNKTACJA PUCHARU ŚWIATA
1. Schlesser 130
2. Hołowczyc 95
3. Roma 90
4. Coffaro 44
5. Zapletal 36
6. ten Brinke 32
7. Varela 30
8. Baranienko 26
9. Rachimbajew 24, van Loon 24
...
15. Małysz 12
...
28. Kaczmarski 4

 

Galeria zdjęć

  • Baja Espana Aragon 2013
  • Baja Espana Aragon 2013
  • Baja Espana Aragon 2013