Hołowczyc zdobył Puchar Świata!

Baja Portalegre 2013Krzysztof Hołowczyc wygrał rajd Baja Portalegre 500 i zdobył Puchar Świata w Rajdach Cross Country. To najwyższe trofeum w tej dyscyplinie sportu samochodowego przypadło w tym roku załodze  Monster Energy X-raid TEAM Krzysztof Hołowczyc/Andreas Schulz startującej samochodem MINI All 4 Racing. Sensacją rajdu było drugie miejsce w rajdzie Martina Kaczmarskiego (LOTTO Team), ucznia Hołowczyca.

Hołowczyc do dzisiejszej rywalizacji wyruszył jako drugi na trasę, za faworytem gospodarzy Miguelem Barbosą, który wygrał piątkowy prolog. Barbosa odpadł szybko z rywalizacji na skutek awarii silnika. Hołowczyc pewnie wygrał pierwszy, 200. kilometrowy odcinek specjalny i wysunął się na czoło rywalizacji.  Do finałowego odcinka wyruszył z ponad 2.minutową przewagą nad załogą polsko-portugalską załogą Kaczmarski/Palmeiro. Hołek pojechał spokojnie, kontrolując sytuację na trasie. Końcowy  212. kilometrowy odcinek padł łupem młodego Martina Kaczmarskiego (MINI All 4 Racing), ucznia Hołowczyca w programie „Mistrz i Uczeń”, zorganizowanym  przez LOTTO. To życiowy sukces młodego Wrocławianina.

Na mecie polskie załogi MINI świętowały podwójny sukces.  Polski dublet w imprezie tej rangi jeszcze nigdy się nie zdarzył! Mało brakowało, żeby Polacy zajęli całe podium, bowiem na czwartym miejscu finiszował załoga Dąbrowski/Czachor w Nissanie Navara.

Hołowczyc nie krył na mecie zadowolenia:
„Jestem naprawdę szczęśliwy! Ten rajd nie mógł się lepiej potoczyć. Przypieczętowaliśmy zwycięstwem w tej bardzo prestiżowej imprezie  zdobycie Pucharu Świata, a do tego MINI prowadzone przez mojego ucznia Martina Kaczmarskiego dojechało na drugim miejscu. Ten sezon był dla nas bardzo trudny i pechowy. Prześladowały nas awarie i inne przygody, które uniemożliwiały pokazanie naprawdę tego na co nas stać. Z trudem gromadziliśmy kolejne cenne punkty. W decydującej rozgrywce szczęście jednak nam dopisało i mocnym akcentem zakończyliśmy sezon. Ten tytuł z dumą dołączam do tegorocznych sukcesów polskich kierowców: Roberta Kubicy, który z Maćkiem Baranem zdobyli Mistrzostwo Świata w WRC 2 i Rafała Sonika, kapitana Poland National Team, który sięgnął po Puchar Świata FIM w quadach. To jest też dobry prognostyk dla mnie przed zbliżającym się rajdem Dakar 2014, który jest moim największym wyzwaniem. Dziękuję kibicom za doping, zespołowi Monster Energy X-raid Team za zaufanie oraz Totalizatorowi Sportowemu za wsparcie. Myślę, ze to nie jest jeszcze moje ostatnie słowo w motorsporcie!”

 

WYNIKI 27. BAJA PORTALEGRE 500

1. Krzysztof Hołowczyc/Andreas Schulz (PL/D) Mini All4 Racing 5:08.39
2. Martin Kaczmarski/Filipe Palmeiro (PL/P) Mini All4 Racing +1.20
3. Pedro Grancha/Ines Grancha (P) BMW Evo X1 +19.34
4. Marek Dąbrowski/Jacek Czachor (PL) Nissan Navara +22.28
5. Boris Gadasin/Aleksiej Kuzmicz (RUS) G-Force Proto Evo Mk 2 +25.39
6. Elvis Borsoi/Stefano Rossi (I) Mitsubishi Pajero +35.20 (1. T2)
7. Enrique Bonafonte/Antonio Saraiva (E/P) Dacia Duster Proto +39.09
8. André Amaral/Nelson Ramos (P) Proto X3 +43.22
9. Luis Jesus Recuenco/Victor Alijas (E) Mitsubishi L200 +45.52
10. Alexandre Franco/Rui Franco (P) Nissan Navara +49.31 (T2)

 

KOŃCOWA PUNKTACJA PUCHARU ŚWIATA FIA

1. Hołowczyc 147
2. Schlesser 126
3. Roma 120
4. Coffaro 70 
5. Zapletal 64 
6. Baranienko 35
7. Dąbrowski 33
8. ten Brinke 32
9. Żełudow 30, Varela 30
11. Kaczmarski 24, Małysz 24