Hołowczyc utrzymał pozycję wicelidera Pucharu Świata Cross Country

Rajd Kataru 2013Po czterech dniach zmagań załoga Monster Energy X-raid Team Hołowczyc/Schulz utrzymała 2. pozycję w rajdzie Sealine Cross Country Rally. Krzysztof Hołowczyc jest również wiceliderem Pucharu Świata Cross Country śród kierowców. Przed Hołkiem jest tylko Jean-Louis Schlesser, którego udało się pokonać w dniu wczorajszym.

Ostatni etap mimo, że krótszy od pozostałych, również był dość trudny dla wielu kierowców, ale nie dla Krzysztofa Hołowczyca i jego pilota, Andreasa Schulza. Po szybkiej i konsekwentnej jeździe, załoga Hołowczyc/Schulz dojechała do mety oesu na bezpiecznej 2. pozycji, utrzymując tym samym pozycję wicelidera rajdu. Rajd w Katarze był trudną próbą dla wielu kierowców. Hołek wraz z Andreasem po raz kolejny udowodnili, że stanowią zgrany duet. Są w znakomitej formie i w każdych warunkach potrafią jechać szybkim, równym tempem, nie popełniając błędów na trasie.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z drugiego miejsca w Katarze. Jesteśmy na mecie i umocniliśmy naszą drugą lokatę w Pucharze Świata FIA i to bardzo cieszy. Takie założenie postawił nam nasz zespół Monster Energy X-raid Team i udało się je wypełnić. Tego rajdu nie udało się ukończyć wielu bardzo dobrym zawodnikom, co świadczy o skali jego trudności. Rajd był bardzo wymagający i niebezpieczny. Do tego prawie wszyscy zawodnicy mieli spore kłopoty nawigacyjne, bo rajd rozgrywany był na stosunkowo małym terenie, więc po kilku dniach rywalizacji było mnóstwo różnych śladów na trasie, które łatwo wprowadzały w błąd.  Większość trasy prowadziła po bardzo kamienistym terenie, gdzie bardzo łatwo było złapać kapcia, czego wielokrotnie, jadąc szybko i agresywnie, nie udawało nam się uniknąć. Nasze MINI All 4 Racing ma zdecydowanie mniejszy skok zawieszenia w porównaniu do buggy, co przy niezwykle ostrych kamieniach na trasie, miało ogromne znaczenie w tym rajdzie. W zasadzie po naszych poważnych problemach na drugim etapie, gdy przez kilkanaście minut nie mogliśmy wyjąć zakleszczonej o zacisk felgi nie byliśmy już w stanie dojść niezwykle szybko i bezawaryjnie jadącego Schlessera, któremu szczerze gratulujemy zwycięstwa. Nie mieliśmy, poza tym, żadnych problemów technicznych co cieszy w kontekście kolejnych rajdów. Mam nadzieję, że w kolejnych, europejskich rundach pucharu uda nam się nadrobić punktową stratę do lidera i na koniec sezonu świętować wygraną.

Warto dodać, że doskonale spisali się pozostali Polacy, członkowie Poland National Teamu. Rafał Sonik bezapelacyjnie wygrał w klasyfikacji quadów, Kuba Przygoński (Orlen Team) był trzeci w motocyklach. Rewelacyjnie spisywał się mój podopieczny Martin Kaczmarski (Lotto Team), który  pilotowany przez Bartka Bobę, był tu prawdziwą rewelacją, gdyż jadąc zaledwie drugi w karierze rajd pustynny, był w stanie rywalizować z najlepszymi. Na drugim etapie był nawet drugi. Jestem bardzo zadowolony z jego postępów. Można śmiało stwierdzić, że to właśnie Polacy stanowią obecnie prawdziwą potęgę w rajdach Cross-Country! - Powiedział Krzysztof Hołowczyc na mecie rajdu w Katarze.

Ostatni etap rajdu Sealine Cross Country Rally miał długość 286 kilometrów. Francuz Schlesser wystartował z piątej pozycji i uzyskując najlepsze czasy na wszystkich punktach kontrolnych, ostatecznie wygrał rajd. Krzysztof Hołowczyc kontrolował sytuację i bezpiecznie dotarł do mety, utrzymując pozycję wicelidera. Martin Kaczmarski (Lotto Team) po problemach zdrowotnych powrócił dzisiaj na trasę rajdu. Nie będąc jeszcze w pełni sił, ukończył rajd zajmując na mecie ostatniego etapu dobrą 10. lokatę.

Wyniki etapu:

SAMOCHODY
1. Jean-Louis Schlesser/Konstantin Żilcow (F/RUS) Schlesser Original 16:11.33
2. Krzysztof Hołowczyc/Andreas Schulz (PL/D) Mini All4 Racing +31.18
3. Nunzio Coffaro/Daniel Meneses (YV) Toyota Hilux +1:19.12
4. Ajdyn Rachimbajew/Władimir Demianienko (KZ/RUS) Toyota Hilux +1:35.42
5. Miroslav Zapletal/Maciek Marton (CZ/PL) Hummer H3 Evo 5 +1:57.49
6. Aleksandr Baranienko/Roman Jełagin (RUS) Toyota Land Cruiser +5:41.06 (1. T2)
7. Raul Orlandini/Alonso Carillo (PE) Toyota Land Cruiser +5:50.57 (2. T2)
8. Ahmed al-Shegawi/Mohammed Arif (SA/UAE) Nissan Patrol +5:56.57 (3. T2)
9. Marcos Moraes/Kleber Cincea (BR) Nissan Patrol +7:06.41 (4. T2)
10. Ahmed al-Qashami/Osama al-Sanad (SA) Nissan Patrol +7:12.47 (5. T2)
15. Martin Kaczmarski/Bartłomiej Boba (PL) Toyota Hilux +97:41.27

PUNKTACJA PUCHARU ŚWIATA
1. Schlesser 122
2. Hołowczyc 87
3. Roma 60
4. Zapletal 36
5. Coffaro 34
6. ten Brinke 32
7. Varela 28
8. Baranienko 26
9. van Loon 24, Rachimbajew 24
12. Małysz 12
...
23. Kaczmarski 4

 

Galeria zdjęć

  • Rajd Kataru 2013
  • Rajd Kataru 2013
  • Rajd Kataru 2013