Hołowczyc wiceliderem Pucharu Świata

Rajd Abu Dhabi Desert Challenge 2013

Ostatni etap rajdu Abu Dhabi Desert Challenge, Krzysztof Hołowczyc wraz z pilotem Andreasem Schulzem ukończyli na mocnej 3. pozycji. Załoga Monster Energy X-raid Team awansowała o jedną pozycję w klasyfikacji generalnej rajdu, obejmując 5. lokatę. Krzysztof Hołowczyc zajmuje obecnie pozycję wicelidera w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w Cross Country.

Abu Dhabi Desert Challenge jest bardzo specyficznym, typowo pustynnym rajdem. Gigantyczne, piaszczyste wydmy ciągnące się po horyzont, zwykle sprawiają wiele trudności zarówno kierowcom, jak i pilotom samochodów. Dlatego rajd jest bardzo nieprzewidywalny pod względem klasyfikacji końcowej.

„Udało się ukończyć ten piekielnie gorący i trudny rajd na przyzwoitym piątym miejscu, co po dwugodzinnej stracie na pierwszym etapie chyba można uznać za jakiś sukces. Wszystkie etapy poza pierwszym ukończyliśmy w pierwszej trójce, więc forma jest dobra i stabilna. Jestem bardzo zadowolony z kolejnych bezcennych kilometrów po konkretnej pustyni, bo takie doświadczenie jest mi ciągle potrzebne. Całe życie trzeba się uczyć! Bardzo fajnie układa się nasza współpraca z Andy Schulzem, co też napawa optymizmem na przyszłość. Kręgosłup w ogóle nie dokucza, to kolejny i chyba najważniejszy plus. Po dwóch rajdach jesteśmy na 2. miejscu w Pucharze Świata, więc nie jestźle. Teraz czekam na kolejne wyzwania!”- Powiedział Krzysztof Hołowczyc.

Tegoroczny rajd Abu Dhabi Desert Challenge przyniósł wiele emocji i niespodzianek. Po 1400 kilometrach odcinków specjalnych, Mini po raz drugi w historii okazało się najszybsze. W 2011 roku triumfatorem w klasyfikacji generalnej był Stephane Peterhansel, a w tym roku jego kolega z  Monster Energy X-raid Team, Nani Roma.Kierowca X-raidu utrzymał niemal 27-minutową przewagę nad Jean-Louisem Schlesserem, który trzy razy z rzędu triumfował na kolejnych etapach rajdu. Nie wszystkim jednak los sprzyjał. Szczęście wyjątkowo nie dopisało zwycięzcy pierwszego etapu Lucio Alvarezowi, który nie został dopuszczony do startu w poniedziałek, ze względu na uszkodzenie klatki bezpieczeństwa w jego Toyocie. Podobny brak szczęścia miał Guilherme Spinelli, który ostatniego dnia rajdu dachował i nie dotarł do CP3. Tym samym przestał się liczyć w klasyfikacji. Po bardzo dynamicznej, równej jeździe, Hołek ukończył ostatni etap na 3. pozycji. Jego stała obecność w ścisłej czołówce świadczy o powrocie do bardzo dobrej formy, po styczniowym wypadku w Rajdzie Dakar, w wyniku którego doznał złamania żeber i lędźwiowego odcinka kręgosłupa.

Po dzisiejszym dniu, do kolekcji etapowych zwycięstw Jean-Louis Schlesser dorzucił kolejne. Jego niesamowicie szybkie Buggy było szybsze o prawie 4,5 minuty od auta Bernharda ten Brinke i o 7,5 minuty od Mini All4 Racing, Krzysztofa Hołowczyca. Nani Roma zajął na ostatnim etapie piąte miejsce, tuż za Erikiem van Loonem. Martin Kaczmarski i Bartłomiej Boba (Lotto Team) uzyskali ósmy czas, a Miroslav Zapletal i Maciek Marton ukończyli dzisiejszy etap na 9. pozycji. 

 

Wyniki klasyfikacji generalnej Abu Dhabi Desert Challenge:


SAMOCHODY


1. Nani Roma/Michel Perin (E/F) Mini All4 Racing 16:38.02
2. Jean-Louis Schlesser/Konstantin Żilcow (F/RUS) Schlesser Original +26.58
3. Bernhard ten Brinke/Matthieu Baumel (NL/F) HRX Ford +1:09.52
4. Erik van Loon/Wouter Rosegaard (NL) HRX Ford +1:19.38
5. Krzysztof Hołowczyc/Andreas Schulz (PL/D) Mini All4 Racing +1:49.32
6. Miroslav Zapletal/Maciek Marton (CZ/PL) Hummer H3 Evo +2:29.10
7. Leonid Ogorodnikow/Anton Nikołajew (RUS) Toyota Hilux +2:56.28
8. Stephan Schott/Filipe Palmeiro (D/P) Mini All4 Racing +3:17.34
9. Martin Kaczmarski/Bartłomiej Boba (PL) Toyota Hilux +4:00.29
10. Yasir Saeidan/Sebastian Telauny (SA/F) Polaris RZR 900 XP +4:21.34 (1. T3)

PUNKTACJA PUCHARU ŚWIATA
1. Schlesser 37
2. Hołowczyc 31
3. Varela 28, Roma 28
5. ten Brinke 16
6. Małysz 12, van Loon 12
8. Nowickij 10
9. Misikow 8  Zapletal 8
16. Kaczmarski 2

 

Galeria zdjęć

  • Abu Dhabi Desert Challenge 2013
  • Rajd Abu Dhabi Desert Challenge 2013
  • Rajd Abu Dhabi Desert Challenge 2013