Legendarna załoga Hołowczyc/Wisławski na trasie PZM Rajdu Polski!

73. Rajd Polski 2016-2To będzie prawdziwa gratka dla rajdowych kibiców. Na trasach 73. PZM Rajdu Polki będą mieli okazję zobaczyć legendarną załogę Krzysztof Hołowczyc/Maciej Wisławski. Zdobywcy tytułu Mistrzów Europy 1997 pojadą repliką kultowego samochodu Subaru Impreza WRC, jako otwierająca trasę załoga organizatora z numerem „0”.  

Po kilkunastu latach od ostatniego wspólnego startu w Polsce, w jednym samochodzie rajdowym zasiądą dwie wyjątkowe dla rajdów postaci: Krzysztof Hołowczyc i Maciej Wisławski.

Widowiskowe przejazdy popularnych Hołka i Wiślaka z pewnością będą atrakcją dla kibiców zgromadzonych przy trasie tegorocznego PZM Rajdu Polski. Ostatni wspólny występ niezapomnianego duetu wystartował miał miejsce w 2012 roku podczas Rally 100 Acre Wood, rundy Rally America National Championship. Polscy kibice mogli gościnnie oglądać ich jeszcze w 2014 roku podczas rajdu Barbórka, gdzie wykonali dwa pokazowe przejazdy na Karowej. Jednak na trasie polskiego rajdu ostatni raz wystąpili wspólnie w 2001 roku.  W tym roku zobaczymy ich ponownie tym razem na mazurskich szutrach. Przejazd ten będzie dla samych zawodników jak i kibiców sentymentalnym powrotem do przeszłości, tym bardziej, że na trasie będzie można oglądać ich w replice Subaru WRC, który święcił triumfy na światowych rajdach w latach ’98-2000.

73. Rajd Polski 2016-1„To będzie dla nas niesamowity frajda, uśmiecham się już na samą myśl o tym. Nie dość, że „babcią” pojadę w moim ukochany Rajdzie Polski, to jeszcze dodatkowo na prawym fotelu będzie siedział Wiślak, chyba lepiej być nie może! Mam nadzieję, że nasza obecność sprawi, że niejednemu kibicowi zakręci się łezka w oku na wspomnienie dawnego klimatu rajdów WRC.  Dla nas i dla wielu fanów to taki powrót do przeszłości, kultowych lat dziewięćdziesiątych, gdy rajdy przeżywały okres największego rozkwitu. Jestem zaszczycony że obok będę miał najlepszego polskiego pilota w historii i jednocześnie mojego wieloletniego przyjaciela – Maćka Wisławskiego, z którym odnosiłem największe rajdowe sukcesy. Na rajdzie oprócz tego sentymentalnego przejazdu mamy również dość ważną funkcję. Pojedziemy bowiem ostatnią zerówką, więc naszym zadaniem będzie ostateczne skontrolowanie trasy i stanu bezpieczeństwa tuż przed rozpoczęciem rywalizacji najlepszych kierowców na świecie. I tu mam ogromny apel do kibiców, by nie przekraczali barierek i przestrzegali zasad bezpieczeństwa. FIA ma nas na oku i jeżeli powtórzy się sytuacja z zeszłego roku to Rajd Polski może stracić status rundy Mistrzostw Świata. Pamiętajmy o tym. Wszystko robione jest z myślą o waszym bezpieczeństwie. Słuchajcie służb porządkowych i bawcie się dobrze. Do zobaczenia na trasie!” – mówił Krzysztof Hołowczyc.

Rajd Polski jest po raz piąty (1973, 2009, 2014, 2015, 2016) rundą mistrzostw świata FIA. Tegoroczna 73. już edycja Rajdu Polski odbędzie się w dn. 30.06- 3.07, a swój start zapowiedziało 67 załóg. Inauguracja PZM 73. Rajdu Polski w czwartek, 30 czerwca o godz. 16:00 w centrum Mikołajek. Listę zgłoszeń otwierają dwukrotni triumfatorzy polskiego klasyka w latach 2014 i 2015, trzykrotni mistrzowie świata (2013, 2014, 2015) i liderzy tegorocznej klasyfikacji WRC: Sébastien Ogier i jego pilota Julien Ingrassia.

Do rywalizacji na 21 odcinkach specjalnych wśród mazurskich jezior wystartują zespoły fabryczne Volkswagena (Sébastien Ogier, Jari-Matti Latvala), Hyundaia (Thierry Neuville, Hayden Paddon) i M-Sportu (Mads Østberg, Eric Camilli). Samochodami WRC pojedzie 15 kierowców. W rajdówkach w najwyższej specyfikacji zobaczymy także Andreasa Mikkelsena (Volkswagen Polo R WRC), Daniego Sordo (Hyundai i20 WRC), Stéphane Levebvre’a i Craiga Breena (obaj Citroen DS3 WRC), Otta Tänaka, Henninga Solberga, Yazeeda AlRajhi’ego i Lorenzo Bertelliego (wszyscy Ford Fiesta RS WRC) oraz Valerego Gorbana  (Mini John Cooper Works).

Występ załogi Hołowczyc/Wisławski jest możliwy dzięki współpracy z producentem klocków hamulcowych Breck oraz z Michelin Polska.