Najnowsze Mini z X-raidu dla Krzysztofa Hołowczyca

Rajd Baja Poland 2016Już w najbliższy piątek Krzysztof Hołowczyc wyruszy na trasę ORLEN Baja Poland 2017, rajdu którego inauguracyjna edycja odbyła się zaledwie w 2009 roku, i z którym jego pięciokrotnego triumfatora łączy więcej niż tylko sportowa rywalizacja na wymagających odcinkach specjalnych. Hołowczyc to dobry duch i ambasador tej imprezy, jeden z inicjatorów jej powstania.

 - Gdy wraz z niezmordowanym Sławkiem Wasiakiem, jednym z twórców tego rajdu rozmawialiśmy o Baja Poland to zawsze mierzyliśmy w najwyższy poziom rywalizacji. Na pierwszym planie była runda Pucharu Świata FIA i życie szybko pokazało, że koncepcja i jej realizacja były prawidłowe. Szybko do rajdu trafiły kluczowe odcinki na poligonie w Drawsku Pomorskim i już po trzech latach od inauguracji Baja Poland znalazła się w kalendarzu najważniejszego na świecie cyklu w rajdach terenowych. W tym roku już po raz szósty możemy pochwalić się najwyższą rangą polskiego, terenowego klasyka. To naturalne, że ten rajd darzę wielkim sentymentem i każdego roku na przełomie sierpnia i września z radością staję na starcie w Szczecinie – powiedział Krzysztof Hołowczyc.

Na liście zgłoszeń, w pozycji „samochód” nie ma niespodzianki. Hołowczyc i jego pilot Łukasz Kurzeja wystartują w Mini, w barwach producenta klocków hamulcowych Breck. Ich samochód powstał w Treburze pod Frankfurtem nad Menem, gdzie mieści się siedziba X-raid Team, jednego z najlepszych zespołów w rajdach terenowych w historii tej dyscypliny sportów motorowych. Olsztynianin jest związany z X-raidem już od 2011, sięgnął po wiele sukcesów z zespołem kierowanym przez Svena Quandta, w tym także po Puchar Świata FIA w Rajdach Terenowych w sezonie 2013. Nic dziwnego, że zespół przygotował dla „Hołka” najnowszą wersję swojej rajdówki: Mini John Cooper Works Rally.

- To samochód przygotowywany na styczniowy Dakar i zasadniczo różni się od dotychczasowego Mini ALL4 Racing. Wprowadzone kilkanaście dni temu przepisy pozwoliły na obniżenie aż o 100 kilogramów masy samochodu i rajdówka, którą wystartuję w Baja Poland korzysta z tych nowych regulaminów. Poza tym o 2 centymetry zwiększono skok zawieszenia. Przed rajdem przejadę kilkadziesiąt, może 100 kilometrów nowym Mini, ale nie mam wątpliwości, że tak jak zawsze już po 5 kilometrach będę miał uśmiech na twarzy. Kiedyś bardzo dużo testowałem dla X-raidu, teraz koledzy z teamu wykonują ciężką pracę i jestem pewny, że auto będzie się świetnie prowadziło. To bardzo miłe, że Sven Quandt zawsze przygotowuje dla mnie najlepszy samochód. Zawsze mogę na niego liczyć. Darzę go wielką sympatią i szacunkiem. Dał mi szansę w sezonie 2013 i wspólnie zdobyliśmy Puchar Świata. O tym się nie zapomina – powiedział Krzysztof Hołowczyc

Pięć zwycięstw Krzysztof Hołowczyca w Baja Poland:

2010: pilot: Jean-Marc Fortin – Nissan Navarra
2011: pilot: Jean-Marc Fortin – BMW X3 CC
2012: pilot: Filipe Palmeiro – Mini ALL4 Racing
2014: pilot: Xavier Panseri – Mini ALL4 Racing
2015: pilot: Łukasz Kurzeja – Mini ALL4 Racing

 

ORLEN Baja Poland 2017 to dziewiąta (z jedenastu) runda tegorocznej edycji Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych. Puchar Świata to najwyższy poziom rywalizacji w tej dyscyplinie sportu, w której nie ma mistrzostw świata. Start rajdu nastąpi w piątek, 1 września, o godzinie 16:00, a meta i uroczyste zakończenie w niedzielę, 3 września, o godzinie 14:30. Zawodnicy będą mieli do pokonania trasę o długości  816 km, w tym siedem prób sportowych liczących ponad 496 kilometrów. Kluczowy dla wyników rajdu będzie zapewne dwukrotnie przejeżdżany odcinek specjalny na poligonie wojskowym w okolicach Drawska Pomorskiego o długości blisko 216 kilometrów.

 

Start Krzysztofa Hołowczyca w ORLEN Baja Poland 2017 wspierają:

Lumag sp. z o.o. – producent klocków hamulcowych Breck,
Michelin –
renomowany producent opon samochodowych,
K2 -
lider rynku chemii samochodowej w Polsce.

 

Na zdjęciu:  Krzysztof Hołowczyc na trasie Baja Poland 2016.   Foto: holek.pl

Zdjęcia ze startów Krzysztofa Hołowczyca w Baja Poland do pobrania na stronie GALERIA

Więcej informacji o ORLEN Baja Poland 2017: www.bajapoland.eu