Hołowczyc tym razem drugi w COLUMNA MEDICA Baja Poland


Rajd Baja Poland 2016Po niezwykle zaciętej walce załoga Krzysztof Hołowczyc/Łukasz Kurzeja, MINI All4 Racing, zameldowała się na mecie rajdu COLUMNA MEDICA Baja Poland 2016 na świetnym, drugim miejscu. Zwyciężyli
Nasser al-Attiyah/Matthieu Baumel (Q/F), Toyota Hilux, którzy tym samym zapewnili sobie zwycięstwo w Pucharze Świata FIA w rajdach terenowych.

Rajd Columna Medica Baja Poland był w zasadzie teatrem dwóch aktorów. Odcinki na przemian wygrywali Nasser al-Attiyah i Hołowczyc, a reszta załóg stanowiła tylko tło dla emocjonującej rywalizacji dwóch wielkich mistrzów. Mimo, że Hołowczyc wygrał więcej prób sportowych, to jednak Katarczyk świętował triumf na mecie.

Ściganie rozpoczęło się w piątkowe popołudnie od tradycyjnego prologu na przedmieściach Szczecina. Na 7-kilometrowej trasie bezkonkurencyjny był Nasser, który o 12 sek. wyprzedził Hołowczyca. W sobotnie przedpołudnie zawodnicy przenieśli się do Drawska Pomorskiego, gdzie na tamtejszym poligonie rozegrano dwie bardzo długie, bo ponad 175-kilomtrowe próby. Hołowczyc od pierwszych kilometrów narzucił bardzo szybkie tempo i w połowie próby miał ok. 40 sekundową przewagę nad Katarczykiem. Jednak wymiana uszkodzonego koła zajęła polskiej załodze prawie 3 minuty, co umożliwiło al-Attiyahowi wyprzedzenie naszej ekipy. Hołowczyc szybko dogonił rywala, jednak jadąc w ogromnym kurzu przez prawie osiemdziesiąt kilometrów nie udało mu się wyprzedzić rywala. Na mecie próby Hołowczyc z Kurzeją zanotowali ponad dwuminutową stratę, która przesądziła o zwycięstwie w rajdzie. I choć na kolejnych odcinkach Polacy szaleńczo atakowali, odrabiając cenne sekundy, jednak nie udało im się do końca zniwelować straty do Kataczyka, i w niedzielne popołudnie na mecie w Szczecinie polska załoga musiała zadowolić się drugim miejscem.

No cóż, nie zawsze się wygrywa, na tym przecież polega sport. Tym razem mieliśmy mniej szczęścia i pechowe uszkodzenie opony na początku rajdu przesądziło o końcowym wyniku. Po pięciu zwycięstwach drugie miejsce nie smakuje najlepiej, ale to przecież w sumie bardzo dobry wynik. Choć przez rok nie siedziałem w terenówce to przegraliśmy wyłącznie z wielkim mistrzem, dwukrotnym triumfatorem Dakaru, zwycięzcą Pucharu Świata. Przez większą cześć rajdu podróżowaliśmy bardzo szybkim tempem i to najbardziej mnie cieszy. Momentami czułem, że fruniemy. Dla takich chwil warto się ścigać. Myślę, że kibice mieli dużo emocji śledząc nasz zacięty pojedynek z Nasserem. Chociaż tym razem nie udało się zwyciężyć, to czuję ogromną satysfakcję ze spotkania z polską publicznością, której gorący doping czuliśmy od startu do mety. Cieszę się też, że po raz kolejny udało się zorganizować w Szczecinie rajd na światowym poziomie. Dziękuję partnerom, którzy umożliwili nam występ w tej świetnej imprezie: producentowi klocków hamulcowych Breck, klinice rehabilitacji Columna Medica i Michelin, który od lat zapewnia mi najwyższej klasy opony. Mam nadzieję, że do zobaczenia z rok w Szczecinie”. – powiedział na mecie Krzysztof Hołowczyc

 

 

 

Wyniki rajdu Columna Medica Baja Poland 2016

1. Nasser al-Attiyah/Matthieu Baumel (Q/F) Toyota Hilux 4:59.16
2. Krzysztof Hołowczyc/Łukasz Kurzeja (PL) Mini All4 Racing +1.21
3. Marek Dąbrowski/Jacek Czachor (PL) Toyota Hilux +8.19
4. Kuba Przygoński/Tom Colsoul (PL/B) Mini All4 Racing +11.25
5. Erik van Loon/Wouter Rosegaar (NL) Mini All4 Racing +12.43
6. Martin Prokop/Ilka Minor (CZ/A) Ford F150 Raptor +17.37
7. Miroslav Zapletal/Bartosz Momot (CZ/PL) H3 Evo VII +20.31
8. Jes Munk/Rafał Marton (DK/PL) Toyota Hilux +27.38
9. Boris Garafulic/Filipe Palmeiro (RCH/P) Mini All4 Racing +31.36
10. Michał Małuszyński/Julita Małuszyńska (PL) Toyota Hilux +36.10

 

Galeria zdjęć

  • Rajd Baja Poland 2016
  • Rajd Baja Poland 2016
  • Rajd Baja Poland 2016